Lilium candidum znana także jako lilia biała czyli lilia św. Józefa. To bardzo stara odmiana, uprawiana w Polsce i Europie od wieków. Ma śnieżnobiałe, lejkowate duże kwiaty z żółtymi pręcikami, silnie pachnące.

Są piękne i po królewsku wytworne. Niektóre jak lilia św. Józefa gościły na polskich ziemiach od wieków, inne jak lilie drzewiastych dopiero zdobywają swoje miejsce w ogrodach. W październiku cebule lilii wysadzamy do gruntu, by zakwitły latem.

Lilia tygrysia ‚Yellow Tiger’, inne odmiany ‚Tigrinum’ – pomarańczowa, biała ‚White Tiger’

Ze względu na różnorodność barw (żółty, różowy, pomarańczowy, czerwony, biały oraz wszystkie kolory pośrednie) lilie ogrodowe dobrze komponują się z niskimi bylinami, sprawdzą się na skalniaku, czy w towarzystwie krzewów iglastych. Lilia św. Józefa pasuje do nasadzeń naturalistycznych, wiejskich. To kwiat z ogrodów naszych babć, obecny w ogrodnictwie, zielarstwie, a także kulturze Europy i Polski od wieków. Lilie nadają się też na kwiat cięty oraz do uprawy pojemnikowej (odmiany karłowe).

Lilia azjatycka biała ‚White’.

Generalnie lilie obejmują ok. 100 gatunków i prawie 10 tys. krzyżówek i mieszańców. Zostały podzielone na kilka grup. Lilie azjatyckie, takie jak L. cernuum i L. Davidii, to najliczniejsza grupa lilii ogrodowych, (kwitną od czerwca do początku sierpnia w szerokiej gamie barw). Lilie amerykańskie, to mieszańce gatunków amerykańskich, charakteryzujące się silnym wzrostem i turbanowatymi kwiatami, zwykle pomarańczowymi lub żółtymi z czarnymi kropkami, najlepiej czują się w lekkim cieniu, na glebach kwaśnych i dobrze zdrenowanych. Kolejna grupa lilie trąbkowe i krzyżówki L. henryi, tworzą duże pachnące kwiaty, zakwitają jednak dopiero w drugim roku uprawy. Lilie orientalne, pochodzą głównie od gatunków japońskich, nie są odporne na niskie temperatury, szkodzą im także chłody i deszcze w czasie lata. Ich kwiaty uznaje się za jedne z najpiękniejszych, lubią gleby kwaśne. Lilie botaniczne, obejmują gatunki i ich odmiany botaniczne (np. lilia tygrysia). Kolejne grupy tworzą liczne krzyżówki i mieszańce.

Generalnie lilie mają opinię trudnych w uprawie, ale mogą stać się niekwestionowaną ozdobą naszych rabat, jeżeli poznamy zasady pielęgnacji i będziemy ich przestrzegać. Kwitną od czerwca do sierpnia, ale aby tak się stało, trzeba zapewnić im odpowiednie warunki. Potrzebują ziemi żyznej, przepuszczalnej i przewiewnej, zawsze wilgotnej oraz stanowiska dobrze nasłonecznionego lub lekko ocienionego. Warto też wybrać miejsce nieco wyniesione, aby woda opadowa mogła łatwo odpływać.

Większość lilii dobrze rośnie w podłożu lekko kwaśnym o pH 5,5-6,5 – ale lilia biała i wiele mieszańców lilii azjatyckich lepiej czuje się w glebie o odczynie obojętnym o pH 6,5-7,0.

Odmiana lilii azjatyckiej dwukolorowej.

Uprawiając te piękne kwiaty pamiętajmy o trzech ważnych zasadach. Usuwamy przekwitłe kwiatostany, aby nie doszło do zakażenia chorobami grzybowymi. Warto w pobliżu lilii posadzić aksamitki, ochronią je przed nicieniami. Inne dobre sąsiedztwo dla lilii to cesarska korona, odstrasza gryzonie (np. myszy i nornice, które szczególnie chętnie obgryzają liliowe cebulki).

Mieszańce lilii trąbkowych.

Najlepszym terminem sadzenia cebul lilii jest październik, choć sadzi się je też wiosną. Głębokość sadzenia cebulek zależy od wielkości przyszłych roślin. (Powinna być zawsze równa przynajmniej obwodowi cebul). Cebulki już przekwitłych kwiatów przynajmniej raz na 2-3 lata powinniśmy wykopać i posadzić w nowym miejscu, by zapewnić odpowiednią ilość składników pokarmowych. Świeżo posadzone w glebie cebulki warto okryć na zimę, trocinami, stroiszem roślin iglastych lub korą. Jeśli chcemy cebulki przechować w czasie zimy w pomieszczeniu, obsypujemy je suchym piaskiem i torfem, sprawdzając, co jakiś czas, czy są zdrowe.

Lilia drzewiasta. (Grupa mieszańców międzygatunkowych tzw. orienpety OT).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*