Róże w Parku Śląskim są piękne, także jesienią, to efekt konsekwentnej pielęgnacji.

Późną jesienią szczególnie potrzebujemy kontaktu z barwnymi kwiatami, które zdobią ogrody i aleje parkowe jak róże, czy złocienie. Taras i balkon możemy ozdobić wrzosami, wrzoścami, kosmosami. No i barwnymi dyniami. Smakujmy jesień kolorowo.

-Myśląc o róży najczęściej wyobrażamy sobie kwiat z grupy róż wielkokwiatowych – tłumaczy ogrodnik Łukasz Drozd, opiekun rosarium w Parku Śląskim w Chorzowie. -Są to najczęściej mieszańce herbatnie (Rosa thea hybrida). Krzew o pokroju wyprostowanym osiągający najczęściej wysokość 50 – 120 cm w zależności od odmiany może być wyższy lub niższy. Pędy proste, uzbrojone w zależności od odmiany w bardziej lub mniej liczne kolce. Pędy zakończone są najczęściej pojedynczym (czasem w pęczkach), dużym, pełnym kwiatem o prawie, że wszystkich kolorach i często zróżnicowanym zapachu. Płatki kwiatu zamszowe lub satynowe, licznie zebrane, wywinięte na zewnątrz ułożone są regularnie tworząc w środku kwiatu formę stożka. Liście często lśniące i skórzaste od jasno o barwie jasno zielonej poprzez czerwoną do brązowej w zależności od pory roku. Odmiany te powtarzają kwitnienie po obfitym kwitnieniu na przełomie czerwca i lipca zakwitają ponownie we wrześniu, co nie oznacza, że w międzyczasie nie kwitną.

Złocień ogrodowy, drobnokwiatowy.

W Parku Śląskim zobaczymy też m.in. róże z grupy miniaturowych, rabatowych i piennych. Wiele z nich w listopadzie nadal ma piękne kwiaty.

Kolejny jesienny kwiat to chryzantema czyli złocień ogrodowy. Rodzaj (łac. Chrysanthemum) obejmuje byliny należące do wielkiej rodziny roślin astrowatych. Grupa gatunków i odmian kwitnących jesienią znana jest jako chryzantemy. Zwraca uwagę różnorodnością barw – od białych, poprzez żółte, różowe, miedziane do intensywnie czerwonych. Należą tu rośliny jednoroczne oraz wieloletnie ogrodowe i szklarniowe.

Byliny nadają się do obsadzania rabat i kwietników, ponieważ można je przesadzać z pąkami lub częściowo rozwiniętymi kwiatami, wypełnia się nimi puste miejsca po roślinach rocznych i dwuletnich, które skończyły wegetację. Złocienie można też uprawiać jako rośliny doniczkowe, mogą być ozdobą jesiennych balkonów i tarasów. Nadają się też na kwiaty cięte.

Dynie ozdobne, są nie tylko smaczne, ale i ładnie wygadają.

Złocienie ogrodowe (byliny) najlepiej rosną w glebie ciężkiej, zasobnej i próchniczej, obojętnej lub zasadowej. Wymagają słonecznego stanowiska, są wrażliwe na mróz, dlatego jesienią osłaniamy je korą, torfem i stroiszem roślin szpilkowych. (Łodygi z przekwitłymi kwiatami obcinamy).

Warto wiedzieć, że nazwa chryzantema znaczy po grecku „złoty kwiat” – stąd się przyjęła się polska nazwa „złocień”. Całe rośliny są jadalne. Np. liście chryzantem są stosowane w kuchni chińskiej jako dodatek do sałatek i mięs. Natomiast w Kraju Kwitnącej Wiśni złocista chryzantema o 16 płatkach jest herbem cesarza.

Jesienią rabaty zdobią oczywiście wrzosy. Wrzośce kwitną wiosną, ale teraz kupimy doniczki ładnie rozkwitłych roślin na taras czy balkon.

Ozdobą jesiennego tarasu, czy okna mogą być dynie. Np. dynie ozdobne zaskakują różnorodnością kształtów i barw, przybierając formę jabłek, gruszek, kapeluszy, turbanów, grzybków, dysków czy pękatych butelek. Ich skórka może być żółta, zielona, pomarańczowa, czerwona lub kremowa, często również pokryta cętkami, plamkami lub smugami w kontrastowym kolorze. Mogą ja pokrywać: wgłębienia, bruzdy, żebrowania, wypustki lub brodawki.

Park Śląski, rosarium, 'Speelwark' odmiana róż o łososiowych, atłasowych płatkach, pięknie pachnąca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*