Figowiec (fikus) sprężysty lubi, gdy regularnie przecieramy mu liście z kurzu.

Najpopularniejsze rośliny doniczkowe to figowce sprężysty, tępy, Benjamina oraz monstera. Są łatwe w uprawie, a dzięki temu że osiągają spore rozmiary pomogą stworzyć we wnętrzach „miejska dżunglę”, usuwają też groźne zanieczyszczenia z powietrza.

Figowiec sprężysty (in. fikus sprężysty) pochodzi z Półwyspu Indyjskiego, Indochin i Malezji, gdzie może osiągnąć wielkość ok. 20-metrowego drzewa. Jest uprawiany w licznych miejscach o klimacie tropikalnym. (To roślina kauczukodajna: z jego soku mlecznego otrzymuje się tzw. kauczuk assamski). W Polsce jest jedną z najczęściej uprawianych roślin doniczkowych. Popularne odmiany 'Decora', 'Robusta’ (jednobarwnie zielone liście), 'Tineke’ (jasne przebarwienia na liściach), 'Abidjan' (ma liście o barwie czekoladowej, 'Belize' (na brzegach liści ma ładne różowe przebarwienia).

Roślina jest łatwa w uprawie, poleca się ją więc również początkującym hodowcom. Nie potrzebuje wiele wody. Ziemia nie może być przez dłuższy czas mokra. Idealna dla tej rośliny jest metoda „kąpieli”, doniczka powinna być zanurzona w wodzie tak długo, aż z ziemi przestaną wydobywać się pęcherzyki powietrza. Następnie należy poczekać, aż nadmiar wody spłynie i odstawić roślinę na swoje miejsce. Ponownie podlać, kiedy ziemia będzie sucha. Zimą ograniczamy podlewanie. Figowiec sprężysty ma dość duże wymagania temperaturowe. Roślina rozwija się, gdy temperatura wynosi 18-22 stopnie C. Optymalnie będzie, jeżeli ciągle będzie utrzymywała się na poziomie 20 stopni. Ten fikus powinien być uprawiany w doniczce na dobrze oświetlonych parapetach. Poza tym nie ma innych wymagań i dlatego, bywa często wykorzystywany do ozdoby miejsc publicznych, korytarzy, szkół, banków i biurowców. Nie lubi przestawiania, warto więc bardzo uważnie wybrać dla niego najlepsze miejsce.

Figowiec Benjamina. Jest łatwy w uprawie. Sygnałem alarmowym dla hodowcy jest zrzucanie liści przez roślinę.

Także figowiec (fikus) Benjamina (in. Benjaminek, figowiec płaczący) to bardzo popularna roślina doniczkowa, która usuwa z powietrza szkodliwe dla nas substancje. W domowej uprawie osiąga od ok. 2 m wysokości. W sprzedaży można spotkać również odmiany miniaturowe. (W naturze to pokaźne drzewo). Figowiec ten posiada zwisający pokrój oraz małe, skórzaste i błyszczące liście gęsto osadzone na gałązkach. Zależnie od odmiany liście mogą mieć białe, lub ciemne przebarwienia. To łatwa roślina w uprawie, która lubi dużą ilość słońca, żyzne i wilgotne podłoże, zraszanie i nawożenie (z nawożenia rezygnujemy zimą). Nie lubi za to zmiany stanowiska uprawy, np. przekręcania rośliny, przeciągów i skoków temperatury w pomieszczeniu. Objawem problemów z rośliną jest zrzucanie liści.

Podobne warunki uprawy ma figowiec (fikus) tępy. Odmiana 'Ginseng' robi karierę we wnętrzach jako łatwe do prowadzenia bonsai. 'Ginseng' tworzy zgrubiałe u podstawy pędy, oryginalnie powyginane i poskręcane, pękate korzenie powietrzne, pokryte spękaną korą. Ma przy tym liczne, błyszczące, ciemnozielone, lancetowate liście. Inne popularne figowce w uprawie doniczkowej to: f. dębolistny (ma zielone liście w kształcie skrzypiec) i f. bengalski.

Monstera jest pożądana przez kolekcjonerów, ze względu na niezwykle atrakcyjne ukształtowanie blaszki liściowej.

Top sześciu najpopularniejszych roślin doniczkowych ozdobnych z liści i nietrudnych w uprawie zamyka monstera dziurawa. Gatunek występuje w naturze w lasach tropikalnych od południowego Meksyku po południową Panamę, w Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna. To silnie rosnące pnącze, często osiąga ponad 10 m wysokości. Na pędzie znajdują się korzenie powietrzne. Liście są głęboko powcinane, (starsze mają otwory). Gatunek należy do największych roślin do dekoracji wnętrz. Rozmnaża się generatywnie. Roślina dobrze znosi warunki w mieszkaniach. Wymaga miejsca jasnego do półcienistego, jednak nie bezpośrednio nasłonecznionego. Optymalna temperatura do rozwoju to 18-22 stopni. Monstera dziurawa lubi umiarkowaną wilgotność podłoża, należy ją podlewać raz w tygodniu. Nawożenie zalecane jest co 2 tygodnie od marca do sierpnia.

Nowe ciekawe formy: monstera dziurawa 'Variegata' – liście biało-zielone i monstera Adansona 'Monkey mask’ – miniatura.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*